Онкоскринінг. Що потрібно знати?

Стаття від лікаря-терапевта Сапіги Соломії Максимівни

Онкологічні захворювання🎗 – це одна з найгостріших проблем сьогодення. Напевно, у кожного з нас є знайомий, якого, на жаль, спіткало дане захворювання. Обізнаність про рак є кроком до попередження та раннього виявлення новоутворень задля здорового та щасливого життя.

1️⃣Рак легень – один з найпідступніших видів онкології. Один з методів його скринінгу є проходження щорічної флюорографії. Курцям🚬, які протягом 15 років щоденно випалюють близько 20 сигарет, можна рекомендувати низькодозовану комп’ютерну томографію.

2️⃣Рак шийки матки – одне з найпопулярніше захворювань у жінок, від якого винайдено вакцину💉!

Скринінг раку шийки матки – це PAP-test:
• з 21-29 років 1 раз на 3 роки,
• з 30-65 років проведення PAP-тесту рекомендовано раз на 3 роки та HPV раз на 5 років.
• старші 65 років можуть проходити стандартний мазок у гінеколога, якщо всі попередні дослідження були в нормі або було проведено видалення матки.

В 90% випадків до раку шийки матки призводить вірус🦠 папіломи людини (ВПЛ) від якого наразі є ефективна вакцина💉. Для найбільш дієвого ефекту, щеплення показано дівчаткам до початку ведення статевого життя.

📲Посилання на статтю про вакцину Церварикс

3️⃣Колоректальний рак – це рак прямої кишки різної локалізації. Які ж потрібно провести дослідження:
1) аналіз калу на приховану кров – щорічно,
2) похід до лікаря проктолога після 40 років щорічно,
3) колоноскопія всім пацієнтам після 50 років кожні 10 років (якщо в сімейному анамнезі немає онкологічних захворювань).

4️⃣Рак молочної залози – найпоширеніший рак серед жінок. Для запобігання цього захворювання є такі рекомендації:
1. До 40 років виконувати щомісячну пальпацію молочної залози (самообстеження) та УЗД щорічно.
2. 40-49 років щорічна мамографія.
3. 50-74 років мамографія 1 раз на 2 роки.

5️⃣Рак передміхурової залози налічує близько 1 млн випадків захворювань у світі. Існує 2 методи діагностики даного захворювання. Це: PSA-тест (аналіз крові) та пальцеве ректальне дослідження. З 50-70 рекомендовано проходити ректальне пальцеве дослідження щорічно, а аналіз на PSA 1-2 рази на рік. Після 70 років, якщо у вас немає ніяких порушень в цих дослідженнях і відсутні симптоми, така діагностика не проводяться.

Бережіть себе!