Як не захворіти у спеку: поради сімейного лікаря Марини Кондрусенко

Як уникнути проблем зі здоров’ям дитини під час літнього відпочинку?

Влітку дуже легко захворіти, незважаючи на прекрасну погоду. Чим же хворіють влітку діти? Це можуть бути застуда, кишкова інфекція, сонячний удар, травми на воді і багато інших неприємностей. Вони часто виникають з вини дорослих – недогледіли, розслабилися на відпочинку, понадіялися на імунітет або просто не думали, що малюк може захворіти саме в спеку. Як результат – зіпсований відпочинок, а то і госпіталізація. Що робити, щоб уникнути таких проблем під час літнього відпочинку?

Чому хворіємо?
Влітку імунітет відчуває потужний стрес, адже: сильна спека знижує захисні сили організму не менше, ніж переохолодження в зимовий час. Зазвичай це простудні інфекції та ГРВІ (через різкі зміни температур), кишкові розлади і отруєння (через зміни харчування та порушення умов зберігання їжі), а також опіки, перегрівання, травми та їх наслідки.
При ослабленні імунного захисту легше виникають застуди або кишкові інфекції, особливо в умовах порушень правил гігієни (діти забувають мити руки, їдять немиті фрукти або ягоди).

Застуда чи ГРВІ.
Влітку ми шукаємо рятівної прохолоди і включаємо вдома кондиціонер, як результат – різкий та виражений контраст між вуличною і кімнатною температурою. Це створює температурний стрес і призводить до зниження імунітету, а за ним: ангіна, фарингіт або риніт.
Не менш важливими факторами для застуди є: місцеве переохолодження при питті крижаної води, купання у водоймах чи прийом великої кількості морозива.

Особливо небезпечна застуда для малюків – при розвитку ангіни у них може виникнути ускладнення на нирки, суглоби, серце чи розвиток ревматизму. Тому, в літню спеку з дітьми намагайтеся використовувати кондиціонер дозовано, не створюйте різких перепадів температури, не включайте його на повну міць та використовуйте слабкий потік повітря.

Поїздки на море.
Найчастіше батьки з дітьми влітку відправляються на відпочинок до моря чи курорти, часом з тривалим переїздом або перельотом. Чим хворіють влітку діти на курортах? Найчастіше вони страждають від акліматизації та різкої зміни часових поясів, що призводить до лихоманки, розладів травлення, проблем сну і поведінки. Це може призвести до того, що кілька днів замість відпочинку дитина проведе в ліжку з високою температурою, відмовою від їжі або сидінням на горщику…
Крім того, у дітей до захворювань може привести і гострий стрес від надлишку емоцій, зміни звичної обстановки, від порушення режиму дня і звичного харчування.

Тому, щоб дитина не захворіла, продумайте відпочинок так, щоб він не сильно порушив звичне життя дитини (і краще відмовитися від поїздок з малюками до 3 років далі, ніж на 100-200 км від дому).

Хвороби «брудних рук».
Однією з поширених літніх проблем серед малюків є діарея – вона може виникати при вживанні немитих овочів і фруктів, при зараженні глистами, при розвитку кишкових інфекцій або отруєнь недоброякісними продуктами.

Влітку продукти, особливо молочні та м’ясні, можуть швидко псуватися, і при поїданні таких продуктів можна отруїтися. Для дітей отруєння особливо небезпечні, оскільки призводять до сильних болів у животі, проносу, блювоти, сильно порушують загальний стан та призводять до зневоднення і токсикозу. У дітей знижена опірність до патогенних мікробів, особливо в умовах спеки і пониження імунітету. Це і призводить до частіших проблем з травленням. Крім того, на відпочинку важливо правильно вибирати питну воду, оскільки неякісна вода не менш сильно впливає на здоров’я дитини. Особливо це важливо при відпочинку на дачі, в селі або на природі, воду для пиття і приготування харчування необхідно обов’язково фільтрувати і ретельно кип’ятити.

Також важливо стежити за тим, щоб харчування дитини відповідало віку – влітку в спеку, ферментативна система знижує свою активність, тому не варто налягати на жирну, гостру і пряну їжу, а важливо перейти на молочно-рослинне полегшене харчування.

Чого також берегтися?
Діти часто страждають від захворювань нирок (циститами, пієлонефритами), перекупавшись в морі або насидівшись на холодній землі, особливо в мокрому одязі. У результаті відбувається переохолодження статевих органів та області тазу, що призводить до активації мікробної інфекції.
Не менш небезпечними можуть стати сонячні опіки при тривалому знаходженні на сонці, особливо для дітей молодше 6 років. Найчастіше батьки забувають застосовувати сонцезахисні засоби або не стежать за часом перебування на відкритому сонці. Це призводить до формування бульбашок на шкірі, свербіння, печіння і лихоманки.

Щоб не виникало таких проблем – завжди беріть з собою на пляж парасольку, прохолодну воду і сонцезахисні засоби для дітей з максимально можливими ступенями захисту (40-50 SPF).

Бажаємо вам гарного та здорового відпочинку!