Під час проведення бойових дій може статися всіляке. Сьогодні ми підготувати для вас план дій, як допомогти людині при опіках дихальних шляхів. Однак, сподіваємося, що ця інформація залишиться для кожного з нас тільки в теорії??

Підготувала матеріал сімейний лікар Томілович Анастасія-Вікторія

Термічні та хімічні опіки дихальних шляхів виникають при вдиханні пару, гарячого диму, хімічних випарів та інших продуктів горіння. Опікове ушкодження викликає запальні процеси дихальних шляхів, які супроводжуються набряком слизової оболонки, порушенням мікроциркуляції крові, збільшенням кількості мокротиння у дихальних шляхах, відділення якого ускладнюється, що призводить до виникнення гострої дихальної недостатності. Інгаляційні ураження можна запідозрити в людей з наявністю опіку обличчя.

Симптомами інгаляційного ураження можуть бути:
?стридорозне дихання – «судомне дихання»;
?охриплість голосу;
?кашель;
?вуглецеве (чорне) мокротиння;
?задишка тощо.

Раптова зміна характеру дихання може свідчити про закупорення трахеї.


??План дій, якщо постраждалий без свідомості:

❗️Попросіть когось або самостійно викличте бригаду швидкої медичної допомоги. Якщо в постраждалого відсутнє дихання, розпочніть проведення серцево-легеневої реанімації (СЛР).

Переконайтеся у безпечності місця події і тільки після цього надавайте допомогу постраждалому. Якщо місце небезпечне, дочекайтеся прибуття рятувальників.
2. За можливості припиніть дію термічного фактора на постраждалого. Перемістіть людину в безпечне місце та зніміть обгорілий одяг.
Якомога швидше зніміть всі предмети, які щільно прилягають до тіла та можуть викликати перетискання.
3. Проведіть огляд постраждалого:

  • визначте чи постраждала особа у свідомості;
  • з’ясуйте наявність дихання (чи наявні рухи грудної клітки), перевірте наявність пульсації магістральних судин на шиї.
  • огляньте верхні дихальні шляхи – забезпечте їх прохідність, за необхідності промийте водою;
  • поверніть голову постраждалого вліво, якщо він непритомний;
  • виявіть кровотечі/переломи – зупиніть кровотечу, якщо вона наявна, турнікетом або тугою пов’язкою вище рани, з якої витікає кров.
  • якщо дихання відсутнє – проведіть непрямий масаж серця – 30 натискань на грудну клітину/2 вдування повітря у дихальні шляхи. Якщо ви не можете або не хочете виконувати вдування – непрямий масаж є пріоритетом, виконуєте лише непрямий масаж серця.

??Якщо потерпілий у свідомості, потрібно:

  • вивести його з небезпечного місця;
  • промити ротову порожнину великою кількістю води;
  • при наявності болю дати знеболюючі препарати (наприклад, ібупрофен/німесулід);
  • заспокоїти потерпілого.

Якщо людина відзначає задишку, набряк та біль в області гортані – по можливості дайте протиалергічні препарати (цетиризин, дексаметазон), сорбенти – атоксил/ентеросгель, велику кількість води – до 2 л. Спостерігайте за потерпілим та обов’язково зверніться до медичного закладу за подальшим лікуванням.