Автор статті лікар-педіатр Карпенко Наталія Володимирівна  

Стрес та тривога, спричинені військовими діями в Україні, можуть стати першочерговими факторами зникнення чи зменшення кількості грудного молока. Сьогодні поговоримо як зберегти лактацію у часи війни.


Прості поради щодо дій спрямованих на збереження грудного молока:

1.Насамперед прямуйте у безпечне місце. Коли будете у безпеці, частіше пропонуйте дитині груди, щоб заспокоїти маля і надолужити втрачений час годування. Тим самим мама заспокоює і себе. Не соромтеся попросити в оточуючих гарячого чаю, подушку, чи плед…

2.Мисліть позитивно. Якщо ви відчуваєте стрес на початку годування, намагайтеся сфокусувати свої думки на дитині або на щасливих спогадах. Для більшого ефекту заспокоєння, можна говорити до дитини чи заспівати колискову. Це простимулює вихід молока з грудей.

3.Не бійтеся змінювати звичні речі. Під час надзвичайної ситуації, ймовірно, вам буде зручніше запропонувати дитині груди, навіть якщо в звичайному житті ви зціджувалися і годували дитину своїм молоком або перебували на змішаному вигодовуванні. Якщо ви годували виключно зцідженим молоком, навчіться зціджуватися вручну на випадок відсутності електрики або безпечного способу мити деталі молоковідсмоктувача.

4.Пропонуйте частіше груди. Частіше годування грудьми сприяє більшому виробленню молока. Це може розтягнути ваші запаси суміші на більш тривалий строк.

5. Спробуйте годування з чашки як крок до грудного вигодовування.

Переваги годування з чашки:

  • на годування дітей з чашки йде менше часу, ніж на годування з пляшки. Дослідження в Канзаському медичному центрі (США) показали, що при годуванні з чашки спостерігається менше зригувань і кольок, а також досягається кращий приріст ваги;
  • таке годування вимагає невеликої витрати енергії, стимулює правильні рухи мови і щелепи;
  • чашки легше зберігати в чистоті, ніж пляшки, через меншу кількість закутків, де накопичується бруд.

6. Зробіть запаси грудного молока і зберігайте його біля дитини. Якщо грудне вигодовування добре налагоджено, подумайте про додаткове  зціджування та зберігання грудного молока.

7. Розгляньте перехресне годування іншими жінками. Такі дії будуть у нагоді при критичних ситуаціях. Всесвітня організація охорони здоров‘я (ВООЗ) рекомендує під час надзвичайних ситуацій годування вашої дитини іншою жінкою, як найбезпечніший спосіб годування у випадках, коли ви самі не в змозі годувати грудьми. Обговоріть з іншою жінкою свої побажання щодо годування у разі вашої відсутності, або відсутності у вас свого молока.