Ну то що, ви готові до вже звичного посту від нашого дитячого лікаря Павлів Анастасії Миколаївни? До речі, ця стаття завершує наш цикл дописів про етапи розвитку малюків😉.

Тож, вашій дитині 1️⃣2️⃣ місяців (milestones CDC)

🧠Соціальний/емоційний розвиток:
• Грає з вами в ігри, наприклад – випікаєте кекси разом.

🗣Розвиток мовлення/комунікації:
• Показує «до побачення»,
• Називає батьків «мама» чи «тато» або іншим особливим іменем,
• Розуміє «ні».

🤓Когнітивний розвиток (навчання, мислення, вирішення проблем):
• Складає у контейнер предмети,
• Шукає речі, які він бачить, що ви ховаєте, як іграшку під ковдрою,

🏃🏼‍♀️Руховий/фізичний розвиток:
• Підтягується, щоб встати,
• Ходить, тримаючись за меблі,
• П’є з чашки без кришки, коли ви її тримаєте,
• Бере речі між великим і вказівним пальцями, бере маленькі шматочки їжі.

Інші важливі речі, якими варто поділитися з лікарем☝🏻:
1. Які речі ви і ваша дитина робите разом?
2. Які речі любить робити ваша дитина?
3. Чи є щось, що робить або не робить ваша дитина, що вас турбує?
4. Чи втратила ваша дитина якісь навички, які у неї колись були?
5. Чи має ваша дитина якісь особливі потреби в здоров’ї чи вона народилася передчасно?

Допоможіть своїй дитині вчитися і розвиватись:
✅Навчіть дитину «бажаної поведінки». Покажіть їй, що робити, і використовуйте позитивні слова або обійміть і поцілуйте її, коли вона це робить. Наприклад, якщо вона тягне за хвіст вашого домашнього улюбленця, навчіть її ніжно гладити тварину і обійміть її, коли вона це робить.
✅Говоріть або співайте з дитиною про те, що ви робите. Наприклад, «Мама миє ручки» або заспівайте: «Ось як ми миємо руки».
✅Спирайтеся на те, що ваша дитина намагається сказати. Якщо вона каже «та», скажіть «Так, вантажівка», або якщо вона каже «вантажівка», скажіть «Так, це велика синя вантажівка».
✅Швидко й послідовно перенаправляйте дитину, даючи їй іграшку або переміщаючи її, якщо вона береться за те, що не потрібно чіпати. Збережіть «ні» для небезпечної поведінки. Коли ви говорите «ні», скажіть це твердо. Не бийте, не кричіть і не давайте їй довгих пояснень.
✅Надайте своїй дитині безпечні місця для вивчення. Зробіть дім безпечним для дитини. Наприклад, перемістіть гострі або ламкі речі в зону недосяжності для малюка. Заблокуйте ліки, хімікати та миючі засоби. Збережіть номер довідкової лінії на випадок отруєння на всіх телефонах.
✅Відповідайте словами, коли ваша дитина на щось вказує. Немовлята показують, щоб попросити. Наприклад, скажіть «Ти хочеш чашку? Ось чашка. Це твоя чашка». Якщо він спробує сказати «чашка», відзначте його спробу.
✅Покажіть на цікаві речі, які ви бачите, наприклад, вантажівку, автобус або тварин. Це допоможе вашій дитині звернути увагу на певний об’єкт.
✅Обмежте екранний час (телевізор, планшети, телефони тощо) до відеодзвінків із близькими людьми. Дітям віком до 2 років не рекомендується проводити час перед екраном. Немовлята вчаться, розмовляючи, граючи та спілкуючись з іншими.
✅Дайте дитині воду, грудне молоко. Не потрібно давати дитині сік, але якщо ви це робите, давайте близько 100 мл або менше на день 100% фруктового соку. Не давайте дитині інші солодкі напої, такі як фруктові напої, газовані напої, спортивні напої або ароматизоване молоко.
✅Допоможіть дитині звикнути до їжі з різним смаком і консистенцією. Їжа може бути однорідною, протертою або дрібно нарізаною. Вашій дитині можуть не сподобатися всі страви з першої спроби. Дайте дитині можливість пробувати їжу знову і знову.
✅Подаруйте дитині каструлі та сковорідки або невеликий музичний інструмент, наприклад барабан чи тарілки. Заохочуйте дитину шуміти.

Сподіваємося, вам сподобалася ця серія дописів. Бережіть своїх малюків😉.