Апендицит – це гостре запалення червоподібного відростка, що зазвичай призводять до болю в животі, анорексії та хворобливості в животі. У дітей це захворювання можна почати розвиватися навіть з кількох місяців життя. Симптоматика захворювання різна: лише у 30% дітей спостерігається класичний перебіг захворювання. В інших випадках хвороба може розвиватись по-різному. Якщо у дитини виникли гострі болі в животі, які не відбуваються протягом 2 годин, необхідно терміново звернутися до дитячого хірурга.

Якщо вчасно звернутися, то лікування проходить досить легко, якщо своєчасно не надати допомогу, то наслідки можуть бути дуже плачевними. Найголовніше – вчасно звернутися по допомогу. Це дуже важливо, оскільки сам по собі біль не є приводом до небезпечного оперативного втручання. Діагностика апендициту проводиться досвідченими фахівцями, які мають у своїй практиці справу з такими захворюваннями, як апендицит, грижа, апендикулярний інфільтрат, гострий апендикс.

Перші ознаки апендициту у дітей

Причини виникнення апендициту в дітей віком ще до кінця не вивчені. Лікарі сходяться на механічній теорії, хоча всього їх існує 6.

Важливо пам’ятати! Щоб підтвердити симптоми апендикса у дитини, необхідно негайно звернутися до лікаря-педіатра. Хвороба спостерігається як правило у дітей віком від 5 років і у дорослих у періоді від 17 до 35 років.

Головна ознака апендикса – гострі болі в правому нижньому боці живота. На цьому етапі дитина зазвичай кричить, зі шлунка або кишківника можуть з’явитися кров’янисті виділення. Якщо в цей час у дитини блювання або спостерігаються ознаки проносу, необхідно показати лікарю.

Відсутність у дитини стільця може говорити про серйозну патологію. Якщо не лікувати своєчасно апендикс, він може запалитися. У цьому випадку живіт хворітиме дуже сильно і дитина навіть не зможе пити і їсти. Симптоматика апендициту в дітей віком який завжди супроводжується появою болю. Іноді вона виражена слабо і проявляється при емоційному розладі чи голодуванні. У дитини температура при захворюванні з’являється дуже рідко. Вона може бути підвищеною, але температура при цьому захворюванні завжди знижена, оскільки запалення не поширюється на інші органи. При апендициті болі в животі можуть бути переймоподібними. На тлі больового синдрому виділяється іноді блювота та діарею.

Зверніть увагу! Несвоєчасне лікування небезпечне життя. Багато хто ставить собі питання, чим може бути небезпечний апендицит у дитини? Збудник хвороби зможе потрапити у кров та викликати серйозні наслідки. Таке ускладнення розвивається при невчасному або невчасно виявленому апендициті.

Кишкова непрохідність – найнебезпечніша проблема, з якою може зіткнутися дитина. Через скупчення газів або запалення стінок кишечника і самого апендициту страждає весь кишечник, так що навіть здорові діти можуть зіткнутися з цією проблемою. Деякі батьки не звертаються до лікаря у разі симптомів апендициту. Вони вважають за краще лікуватися домашніми засобами. У жодному разі не чекайте на розвиток захворювання, відразу ж звертайтеся до лікаря.

Які симптоми апендициту у дітей

Ознаки та симптоми апендициту можуть змінюватись від дитини до дитини. Найбільш поширеними симптомами апендикса у дітей є:

  • Біль у животі, що починається навколо пупка та переміщається у праву нижню частину живота. Біль зазвичай посилюється при ходьбі, стрибках чи кашлі й зазвичай погіршується з часом.
  • Жар
  • Нудота та/або блювання
  • Втрата апетиту
  • Діарея
  • Відсутність апетиту
  • Висока температура від 37 °C

Симптоми Аппендициту у дітей

Що викликає апендицит у дитини та дорослих?

Апендицит виникає внаслідок закупорки апендикса твердим слизом або калом або набряку, спричиненого вірусом. Закупорка викликає набряк та запалення апендикса. Якщо набряк та інфекцію не лікувати, апендикс може луснути (перфорувати), що призведе до викиду вмісту апендикса в черевну порожнину та поширення інфекції.

На тлі апендициту у дитини можуть спостерігатися такі симптоми:

  • Ознаки запалення очеревини: діарея, біль у попереку, блювання.
  • Серед можливих ускладнень апендицит нерідко протікає з підвищенням температури тіла до 39 градусів, якщо температура підвищена, то дитина може підвищити тиск, початися гіпертиреоз і нудота. У дітей до 12 років апендикулярна форма протікає, як правило, у вигляді гострої кишкової непрохідності та у поєднанні з кровотечею з кишечника.
  • Симптоми хвороби у дорослих, на відміну дітей, більш виражені. У дорослих на фоні запалення черевної стінки можуть з’явитися болі в правому боці протягом 5 – 10 хвилин, але за такої симптоматики підозрювати апендикс не доводиться, оскільки гостра непрохідність кишечника є наслідком інших захворювань. І, крім того, у разі апендициту болю в ділянці живота виникають лише при напруженому положенні, а при опущеному стані очеревини болю відсутні.

Обстеження може проводитись декількома способами:

  1. аналіз крові;
  2. загальний аналіз сечі;
  3. УЗД органів черевної порожнини;

Ознаки запалення апендициту

 

У разі апендициту в дитини зазвичай виникає запалення апендикса. Воно проявляється болями в правій частині живота в області пупка або в лівому боці живота. Дане захворювання супроводжується різким підвищенням температури тіла, нудотою, блюванням, запамороченням, слабкістю. З вух чуються шуми, в горлі дуже сухий і болісний язик. З появою будь-яких із цих ознак необхідно терміново звернутися до лікаря.

Багато людей, стикаючись з апендикулярним болем, навіть не підозрюють, що біль у животі є ознакою гострого апендициту, а тому лікування та симптоматична терапія при ньому повинні проводитися негайно.

При лікуванні цього захворювання застосовують такі препарати:

  • Інтраабдомінальні знеболювальні засоби, що застосовуються при гострому апендициті.
  • Мультикислотні антисептики для обробки гнійних ран.

Можливе оперативне лікування, при якому видаляють апендикс, якщо до нього є серйозні деформації. Найчастіше операція не становить особливих труднощів і проводиться протягом кількох хвилин.

Допомога при гострій формі апендициту

При виникненні такого болю необхідно терміново викликати швидку допомогу або звернутися до поліклініки. Фахівець під час огляду поставить лише одне питання: чи був у дитини больовий синдром? Якщо відповідь “ні” протягом години, то це може свідчити про банальну застуду і не більше. Якщо ж відповідь “так”, то потрібно негайно звернутися до хірурга, оскільки гострий апендицит може спричинити некроз тканин та небезпеку для життя:

У деяких випадках також можливе екстрене видалення апендициту без хірургічного втручання.

Як уже було сказано вище, при гострій формі апендициту необхідно терміново звернутися до лікаря, оскільки нехтування цим правилом може призвести до небезпечних наслідків.

Перші ознаки апендициту в дітей віком. Зазвичай до першої ознаки розвитку захворювання відносять появу гострого болю в животі та ознобу.

У дитини може виникати нудота, блювання, слабкість та озноб.

Іноді дитина може втратити у вазі, але потім вона повинна швидко набрати масу, інакше у неї може розвинутися абдомінальна асфіксія. При невеликих розмірах апендициту біль може зовсім не проявлятися, але в цьому випадку його можна з легкістю переплутати з іншими симптомами. Не варто ризикувати та нехтувати такими явними ознаками апендициту.

Лікування апендициту

Єдиним методом для лікування хронічного апендициту не існує, але більшість фахівців рекомендує проводити операції та видаляти проблемну ділянку кишечника.

Лікування відбувається залежно від його локалізації. Основна терапія полягає у постільному режимі. Необхідно давати дитині питво, щоб виводити з організму токсини, які були накопичені в процесі розвитку хвороби. Також як пиття рекомендується давати дитині сироп шипшини. Це допоможе заповнити водяний баланс в організмі. Можна скористатися розчиненою у воді таблеткою активованого вугілля, для якнайшвидшого виведення всіх шкідливих речовин з організму.

Крім того, у такий спосіб можна позбутися незначних болів, які супроводжують таку хворобу. Допомога хворому повинна включати контроль температури тіла. Це необхідно для того, щоб уникнути розвитку гіпертермії та збільшення больового порогу.

Операція може проводитись двома методами:

  1. Класичний хірургічний: лікар працює з інструментами, робить повноцінний розріз та вилучення запаленої ділянки кишківника.
  2. Лапароскопічна хірургія: так звана мінімально інвазивна хірургія, є способом проведення операції з використанням спеціального обладнання. У минулому цей метод брав участь у гінекологічній хірургії. За останні 15 років використання цих методів розширилося і навіть до хірургії кишечника. Якщо порівнювати з традиційною відкритою хірургією пацієнти часто відчувають менше болю, коротше відновлення і менше рубців при лапароскопічній хірургії. Вона дозволяє зменшити травматичність, виключити розвиток кровотечі та зробити термін реабілітації набагато легшим та коротшим.

Лапароскопія апендициту проводиться у разі звернення хворого по медичну допомогу на початковому етапі розвитку запального процесу – наприклад, при катаральному апендициті.

Потрібно стежити, щоб у дитини не було зневоднення, яке може мати різні наслідки.