Як запобігти переохолодженню та обмороженню❓

✍🏻Автор допису лікар-педіатр Коцюбняк Андрій Анатолійович 

Перш за все, холод згубно впливає на дрібні кровоносні судини кінцівок. Судини звужуються для збереження тепла, кров приливає до внутрішніх органів і завдяки цьому підтримується внутрішня стабільна температура тіла.

Окрім низької температури холодову травму можуть провокувати наступні чинники:⠀
❄️ висока вологість — навіть тривале перебування при температурі +5°С, але за високої вологості може спричинити холодову травму;⠀
❄️ вітер, що значно збільшує втрату тепла;⠀
❄️ хронічні захворювання, надмірна втома;⠀
❄️ вживання алкоголю;⠀
❄️ належність до певних груп — діти, люди похилого віку особливо чутливі до дії низьких температур через особливості теплообмінних процесів в організмі;⠀
❄️ носіння тісного незручного взуття, легкого одягу.⠀

Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс, оскільки вони найменше захищені прошарком жирової тканини.

Як діагностувати переохолодження та обмороження?👇🏻
Найпершим чинником є суттєве зменшення температури організму. В залежності від ступенів переохолодження, вона може знизитись аж до 26℃. Спершу шкіра приймає блідо-ціанотичний колір, стає холодною, нечутливою, людина відчуває оніміння уражених ділянок, згодом біль і тактильна чутливість зникає. У подальшому шкіра може набути сірого відтінку.

У момент обмороження шкіра покривається пухирцями, стає синьо-червоною, щільною та холодною на дотик. Зі збільшенням ступеню обмороження, пухирці заповнюються спершу прозорою, далі рідиною з кров’ю, відшаровується шкіра. На останній стадії відбувається ураження та омертвіння усіх глибше розташованих тканин – м’язів, сухожилків та кісток.

У чому полягає невідкладна допомога?🤔

Перш за все, слід негайно доставити переохолодженого в тепле приміщення, зняти холодну білизну та одяг. Не варто змінювати положення тіла постраждалого, робити різкі рухи, терти та масажувати обморожену ділянку, прикладати сніг чи лід, використовувати гаряче каміння чи вогонь, а також вживати алкогольні напої, розкривати пухирі, якщо вони з’явились.

Натомість необхідно укрити постраждалого сухими теплими ковдрами, покласти пакети з гарячою водою, що загорнені в рушники на голову, сонні та стегнові артерії, бічні поверхні грудної клітки.

АЛЕ☝🏻Не слід зігрівати кисті та стопи. За можливості повільно зігрівати потерпілого у теплій ванні (температура води до 40℃) протягом 6-12 годин.

Пам’ятайте, що за перших ознак обмороження слід негайно звернутись до лікарів, адже якщо вчасно не надати допомогу, то наслідки можуть бути невиправними.

Бережіть себе☺️