Артроз –  одне з найпоширеніших захворювань сполучної тканини аутоімунного походження. Характеризується, зокрема, запаленням суглобів, що призводить до прогресуючого пошкодження і втрати функції суглобів, що призводить до рухової інвалідності.

В даний час лікування артрозу базується, в першу чергу, на симптоматичному лікуванні, застосування гелів та мазі, застосуванні біологічних і синтетичних хворобомодифікуючих препаратів, а також на реабілітації та хірургічному лікуванні ускладнень. Досліджуються нові перспективні методи лікування, такі як імунотерапія та генна терапія, введення збагаченої тромбоцитами плазми (PRP), мезенхімальних стовбурових клітин, а також комбінації вищезазначених методів [1].

Це важливо знати перед початком лікування!

В результаті розвитку остеоартрозу в суглобі та навколо нього відбуваються зміни, що спричиняють біль і перешкоджають нормальному функціонуванню. Серед цих змін можна виділити насамперед

  • звуження суглобової щілини;
  • витончення та розтріскування суглобового хряща;
  • кісткові розростання (остеофіти);
  • субхондральні кісти (порожні місця в субхондральному шарі кістки);
  • атрофія м’язів;
  • зменшення кількості гіалуронової кислоти та інших хрящоутворюючих компонентів (протеогліканів) у суглобовій рідині та хрящі [2].

Але чи можна запобігти розвитку цих змін, які так часто супроводжуються тривалим болем? Раннє лікування та усунення факторів, які сприяють прогресуванню артрозу, є ключовими і можуть допомогти уникнути інвалідності. Лікування повинно проходити під наглядом фахівця, який підбере відповідні методи – індивідуально для кожного пацієнта.

 Інновації при лікуванні артрозу

Сучасні методи лікування захворювань суглобів, терапія яких зараз стрімко розвивається, включають, з одного боку, малоінвазивну хірургію, тобто артроскопічні методи лікування суглобів, а з іншого боку, так зване біологічне лікування, тобто використання стовбурових клітин і факторів росту, присутніх в організмі, які стимулюють природні процеси загоєння. Якщо раніше малоінвазивні методики використовувалися переважно щоб прооперувати великі суглоби людини – колінні, плечові, кульшові суглоби, то зараз оперують і дрібні суглоби – кистьові, променезап’ясткові, гомілковостопні. За допомогою мініатюрних хірургічних інструментів можна “відремонтувати” практично всі пошкоджені суглоби, відновивши їх нормальну функцію. [3]

Болять суглоби і ви не знаєте що робити? Новітня розробка в медичних технологіях, і не тільки в ортопедії, – стовбурові клітини. Їх використовують в надії, що вони зможуть регенерувати пошкоджені хрящі та інші структури суглоба. Чи відбудеться ця регенерація? На це питання ще рано відповідати, але перші результати є досить багатообіцяючими.

Стрімкий прогрес у лікуванні РА, що спостерігається в останні роки, в основному пов’язаний з впровадженням біологічного лікування. Однак, все ще немає задовільної клінічної відповіді у значної групи пацієнтів, незважаючи на тривале традиційне лікування [1]. Тому краще звернутися за призначенням до лікаря. Терафлекс® від Байєр – це комбінований препарат із хондроїтином і глюкозаміном, який надає знеболювальну та протизапальну дію.

Література

1. Libura, M., Nowogrodzki, I. J., Kopiński, P., & Wędrowska, E. (2016). Terapie eksperymentalne w leczeniu zmian stawowych u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 22(2).

2. Неведомська, Є. О., & Писарев, О. О. (2018). Фізична реабілітація при артрозі тазостегнового суглоба. Молодий вчений, (10 (62), 477-481.

3. Орос М.М.Діагностика та лікування болю в спині в практиці сімейного лікаря.  «Здоров’я України 21 сторіччя» № 22 (491), 2020 р.