Гігієна та профілактика інфекційних захворювань у гінекології

Інфекційні захворювання — найчастіший вид патології у гінекологічній практиці. Інфекційне запалення, особливо гостре, добре піддається лікуванню, якщо заходи вжиті вчасно, зазвичай для організму немає серйозних наслідків. Але інфекції, які не були вилікувані, призводять до різних ускладнень, зокрема до без

пліддя. Дотримуючись нескладних запобіжних заходів, можна взагалі позбавити себе від ризику зараження.

Консультації з гінекологом с приводу інфекційних або інших захворювань жіночої статевої системи: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/ginekolog-konsultaciya/

AD_4nXfcWge4UEW-brroPpxnjrDcc_O4wWQxCfUBE4Yif-WpdrczuWhoaAact-aBq9r6wv3L8RwRUrwErYfKXFwebq9viQY6lOLjwLBYOvHJMjiacH76lOkn17-_NEGxcwpXW0hpYK5Nx5TMQ-L28bJIIQ?key=08PFcAqIRjHVYXIZL_SjXHbo

Інфекційні захворювання у гінекології та їхні збудники

Найчастішим інфекційним захворюванням жіночої репродуктивної системи є бактеріальний вагіноз. Його спричиняють умовно-патогенні мікроорганізми, які в нормі присутні в піхві, але перебувають у балансі з лактобактеріями. Порушення балансу призводить до надмірного росту умовно-патогенних бактерій, що має наслідком запалення. Інше пошире захворювання, кандидоз, спричиняють дріжджоподібні грибки роду Candida, надмірний ріст яких спричинений тією ж причиною, порушенням балансу мікробіоти.

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) — ще одна причина гінекологічних захворювань. Це група інфекцій, які спричиняють бактерії, віруси або найпростіші, що передаються від зараженої людини під час незахищеного статевого контакту. До них належать:

  • Хламідіоз. Збудник — Chlamydia trachomatis. Це найчастіша ІПСШ, що спричиняє запалення органів малого таза, яке, своєю чергою, нерідко призводить до безпліддя.
  • Гонорея. Збудник Neisseria gonorrhoeae. Інфекція спричиняє запалення піхви, шийки матки, маткових труб та яєчників.
  • Генітальний герпес. Збудником є ​​вірус простого герпесу (HSV). Запалення спричиняє хворобливі виразки на статевих органах.
  • Трихомоніаз. Збудник — Trichomonas vaginalis. Це паразитарна інфекція, що спричиняє свербіж у піхві, печіння та виділення.
  • Вірус папіломи людини (ВПЛ) може спричинити генітальні бородавки, гострі кондиломи, а його онкогенні штами відповідальні за розвиток раку шийки матки.
  • Сифіліс. Збудником є ​​Treponema pallidum. Спочатку інфікування спричиняє невелику безболісну виразку в місці входу інфекції, яка самостійно загоюється. Тоді інфекція призводить до системного ураження організму, яке у разі відсутності лікування загрожує важкими ускладненнями.

Усього до ІПСШ належать близько 30 інфекцій, серед яких також вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), віруси гепатиту В і С, цитомегаловірус, лобкові воші та корости.

Заходи гігієни та профілактики інфекційних захворювань жіночої статевої системи

Важливим складником здоров’я жіночої репродуктивної системи є мікробний баланс піхви. Здорове вагінальне середовище гарантує правильну роботу місцевого імунітету та захист від інфекції. Зазвичай для цього не потрібні спеціальні зусилля, достатньо звичайних правил особистої гігієни: щоденний туалет зовнішніх статевих органів, регулярна зміна нижньої білизни, використання особистого рушника тощо. Піхва має ефективний механізм самоочищення, для підтримки її чистоти не потрібні спринцювання. Баланс мікробіоти може бути порушений внаслідок гормональних змін, антибіотикотерапії, цукрового діабету. Тому в першу чергу потрібна корекція основної патології.

Що стосується ІПСШ, то головним заходом профілактики є гігієна статевого життя. Вона полягає у стабільних відносинах з одним постійним та надійним партнером, який інформований про ризик зараження ІПСШ та також дотримується гігієни. У всіх сумнівних випадках слід використовувати презерватив — єдиний засіб надійного захисту від ІПСШ під час статевого акту.

Ефективною профілактикою від онкогенних штамів ВПЛ є вакцинація, але її потрібно провести до початку статевого життя. Оптимально зробити це в 11–15 років.

Автор: Крушинська Олена Юзефівна — акушер-гінеколог.