Кожному відоме відчуття втоми, апатії, слабкості або, навпаки, підвищеної дратівливості, коли настрій різко змінюється, психічна та фізична працездатність знижується, а заснути вдається не відразу. Якщо цей стан затягується, можливо, ви зіткнулися з астенічним синдромом.

На відміну від звичайної втоми астенія розвивається протягом тривалого часу і самолікування у цьому випадку не допомагає. Діагностувати патологію, встановити її причину і призначити лікування може тільки фахівець.


Прийнято розрізняти органічну і функціональну астенію

Органічна астенія розвивається на фоні основного захворювання. Це можуть бути соматичні захворювання (наприклад, гастрит, виразкова хвороба дванадцятипалої кишки, аритмія, гіпертонія), інфекційні хвороби (ГРВІ, вірусний гепатит, харчові токсикоінфекції, туберкульоз і ін.).

Функціональна (реактивна) астенія – тимчасовий стан, який є наслідком впливу різних чинників, таких як стрес, перевантаження, зміна часових поясів, тривога, депресія. Також можна говорити про післяпологову, післяопераційну, постінфекційну астенію.


Астенічний синдром може проявлятися по-різному

  • Гіперстенічна астенія – характеризується підвищеною нервовою збудливістю, дратівливістю, порушеннями сну, непереносимістю гучних звуків, яскравого світла, різких запахів. При гіпостенічній астенії знижується поріг сприйнятливості до зовнішніх подразників, з’являється млявість, слабкість, сонливість.

Конкретна клінічна картина астенії залежить від причин, що її викликають.

  • Симптоми органічної астенії зникають після лікування основного захворювання, що її спровокували!

До лікування функціональної астенії фахівці підходять комплексно. Воно включає підтримку здорового способу життя (дотримання режиму праці та відпочинку, фізичні вправи, повноцінне харчування), фізіотерапію, психотерапію і медикаментозну терапію (прийом загальнозміцнюючих засобів, вітамінів, в окремих випадках нейропротекторів).


Потурбуйся про своє здоров’я вже зараз! Задекларувавшись з Мар’яною Олександрівною, ти можеш обслуговуватися абсолютно безкоштовно у межах декларації.

Розповідає сімейний лікар Саєнко Мар’яна Олександрівна