Є цілий ряд серйозних приводів, коли потрібно записатися на прийом до дерматолога, відклавши косметолога на потім.

ЗАНАДТО БАГАТО ПІГМЕНТУ

Ближче до сорока років у більшості людей на шкірі обличчя і тіла з’являються пігментні плями – вони зазвичай не дуже сильно забарвлені та не виступають над поверхнею шкіри, їх можна спостерігати, як правило, на відкритих ділянках шкіри – на руках і на обличчі. Справжні вікові плями безболісні і не вимагають лікування, проте можуть бути схожі на прояви онкологічних захворювань шкіри. Тому якщо ви помічаєте, що пляма стала більш інтенсивною за забарвленням і почала виступати над шкірою на зразок родимки, обов’язково сходіть на прийом до дерматолога.

ВИ ЧАСТО ЧЕРВОНІЄТЕ

Якщо ви часто червонієте з причини і без, і покриваєтеся червоними плямами, які посилюються ще і тим, що на носі, щоках, лобі і підборідді з’являються маленькі червоні прищики, не варто заспокоювати себе тим, що це лише наслідки стресу. А якщо до того ж на носі і щоках помітні кровоносні судини і часто сверблять і червоніють очі, шлях ваш повинен лежати на прийом до лікаря-дерматолога, щоб виключити розацеа.

Важливо швидше поставити діагноз і призначити адекватне лікування. А ось до косметолога поспішати поки не варто, так як розацеа не просто косметичний дефект, це хронічний запальний стан шкіри, який до того ж складно впізнати. Його часто приймають за інші хвороби – вугрова хвороба, алергічний дерматит і екзема. Особливо до розацеа схильні жінки зі світлою, тонкою, чутливою ​​шкірою. Це захворювання зазвичай має циклічний характер: не встигнете ви порадіти чистій здоровій шкірі, як почнеться загострення. І без лікування розацеа буде тільки прогресувати, а стан шкіри – погіршуватися.

ПАПІЛОМИ

Папіломи ростуть на поверхні шкіри, найчастіше з’являються на обличчі, шиї або руках і виглядають як нарости з нерівною поверхнею. Вони не турбують своїх господарів – не болять, не сверблять, а тільки засмучують своїм зовнішнім виглядом, так як шкіра з ними виглядає досить негарно. Це доброякісні утворення, причини їх появи – вірус і мікротравми шкіри. Ці новоутворення не лікують, а видаляють – зазвичай методом кріодеструкції (наприклад, припікаючи рідким азотом) або за допомогою лазерного променя. Виконує таку маніпуляції лікар-дерматолог, але спочатку він повинен переконатися в тому, що це саме нешкідлива папілома, а не симптом одного з найбільш серйозних захворювань шкіри.

БОРОДАВКИ

Бородавки також викликаються вірусами, причому заразитися можна при прямому контакті з хворим або через заражені предмети, яких він торкався. Сприяють зараженню дрібні травми шкіри, часом навіть крихітної мікротріщини досить, щоб вірус проник у шкіру. При появі перших бородавок необхідно терміново звернутися до дерматолога, щоб попередити їх поширення і виключити можливість зараження оточуючих, особливо дітей, противірусний імунітет у яких досить слабкий.

РОДИМКИ

Родимки є у всіх – різної форми і розміру, красиві чи ні, з народження або придбані за життя. Насторожити вас повинні два фактори:

• якщо родимка змінює колір або турбує – болить, свербить, зростає, опухає, кровоточить і ін.

• якщо родимка знаходиться у тому місці, де вона постійно травмується: її зачіпає одяг тощо.

Більшість родимок «ведуть» себе добре протягом усього життя. Але завжди важливо пам’ятати, що головна небезпека родимки – поява на її місці злоякісного утворення. Відстежити і визначити це на самій ранній стадії може лікар-дерматолог. Тому важливо уважно слідкувати за станом родимок. Існують ознаки, які можуть говорити про появу меланоми або іншої злоякісної пухлини шкіри:

  • швидкий ріст;
  • збільшення розмірів;
  • зміна щільності;
  • потемніння або освітлення;
  • поява почервоніння навколо або з одного боку родимки;
  • поява свербежу, печіння, кровоточивості, виразок.

Дерматолог іноді може поставити точний діагноз лише тільки після мікроскопічного дослідження.

УВАГА! Займатися обстеженням і видаленням таких утворень повинен тільки лікар-дерматолог або дерматоонколог, лише він може провести точну діагностику. Ніколи не видаляйте родимки самостійно, цим можна сильно ускладнити діагностику і навіть запустити ріст злоякісних утворень шкіри! Виривати волосся з родимки також не варто, так як це травмує родимку. Якщо волоски заважають, їх краще дуже акуратно зрізати.

Немає людини, у якому не було б родимок, папілом або бородавок. Зазвичай, вони безпечні. Але за ними потрібно слідкувати, а видаляти їх має виключно лікар.