ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ: З ЧОГО ПОЧАТИ?


Консультує терапевт клініки у м. Біла Церква Поліщук Наталя Василівна

Головне почати. Так, власне, можна сказати про будь-яку справу і перехід на здорове харчування не виняток.

Здійснити цей перехід не вийде за один день: сьогодні ви їсте багато жирного і смаженого, а завтра – адепт здорового харчування. Тут потрібна поступовість.

1. Помірність – всьому голова
Це стосується абсолютно всього, навіть найкорисніших, багатих нутриентами продуктів. Контролюйте розміри порцій.

2. Акцент на овочі
Встановіть собі за правило – в кожному основному прийомі їжі з’їдати порцію овочів 100-120 г. Поступово дійдіть до 3-4 порцій на день. Овочами можна замінювати частину гарніру в прийомах їжі, а також можна вживати овочі на перекус.

3. Різноманістніть

Коли обираєте фрукти та овочі, згадуйте про принцип веселки в харчуванні – купуйте жовте, червоне, помаранчеве, зелене, фіолетове … і всі відтінки цих кольорів. Не їжте кожен день тільки банани або тільки яблука.

4. Замініть очищені на цільнозернові

Очищені – це в першу чергу білий рис, макарони з м’яких сортів пшениці і всілякі солодкі каші швидкого приготування. Цільнозернові: гречка, пшоно, дикий/бурий/коричневий рис, булгур, перловка, макарони з твердих сортів.

5. Менше червоного м’яса – більше риби і бобових

Свинина, яловичина, телятина … якщо цього багато (їсте кожен день), а риби і бобових мало, рекомендую частину червоного м’яса замінювати рибою і бобовими.

Це знизить споживання насичених жирів, збільшить споживання клітковини (завдяки бобовим) і дасть альтернативне джерело білка як тваринного, так і рослинного походження. А якщо замість порції червоного м’яса з’їдати порцію жирної риби – отримати вагомий бонус у вигляді Омега-3.

6. Менше смажити
Смажте кожен день або в більшу частину днів тижня? Спробуйте для початку три дні на тиждень смажити, а в інші дні – тушкувати або хоча б запікати з мінімумом олії. Прагніть скорочувати кількість смаженого до мінімуму.

7. Мінімізуйте промислові трасжири
Штучні трансжири «б’ють» по ліпідному профілю (впливають на кількість холестерину), підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань та інсульту. Також їх пов’язують з підвищенням ризику розвитку діабету 2 типу.