Які ліки взяти з собою у подорож?
Настає час відпусток. Подорож у нове місце – це завжди приємно і цікаво. Але при цьому незвичне оточення, ритм життя, їжа і напої, клімат можуть стати причиною виникнення різноманітних проблем із здоров’ям. Швидкого доступу до огляду лікаря може не бути, тому варто обов’язково взяти з собою дорожню аптечку.
Що має бути для швидкої допомоги у різних ситуаціях?
- Жарознижувальні засоби. У всьому світі загальноприйнятим стандартом зниження температури для дорослих і дітей є дві речовини – парацетамол та ібупрофен. Препарати з цих компонентів також знімають біль (наприклад, головний, зубний, біль у вусі тощо), а ще зменшують запалення (скажімо, при болю в горлі). Для дітей молодшого віку варто вибирати ліки у формі сиропу або свічок, а після 6 років та дорослим зручним буде використання таблеток.
- Препарати від харчового отруєння або кишкової інфекції: абсорбенти (атоксіл, активоване вугілля), кишкові антибіотики (ніфуроксазид), а також порошки для приготування сольових розчинів у разі зневоднення від блювання та діареї (регідрон, хумана електроліт).
- Візьміть із собою розчин морської солі (спрей або краплі) – він знадобиться не лише у випадку нежитю. Перебування під кондиціонером може викликати пекуче відчуття на слизовій носа, носоглотки. Це відбувається через пересушення, тому варто періодично зрошувати слизову спреєм. Одночасно ви механічно змиваєте частину вірусів та пилу, що потрапили в дихальні шляхи, особливо у місцях скупчення людей (аеропорт, туристичні маршрути).
- Судинозвужувальні засоби для носа мають бути в аптечці на випадок набряку слизової, коли людина через це не може нормально їсти і спати. Також ці засоби у формі крапель можуть знадобитись для запобігання отиту, а ще полегшити стан, якщо ви захворіли перед польотом у літаку.
- Важливо мати із собою протиалергічні засоби, особливо людям, схильним до алергічних реакцій. Але навіть якщо у вас ніколи не виникало таких ситуацій, і ви летите в екзотичну країну з незнайомою їжею, рослинами, тваринами – варто мати ці ліки із собою. Хорошим вибором стануть супрастин, препарати дезлоратадину, цетрину.
- Якщо у вас є маленькі діти до 6 років, то в домашній і мандрівній аптечці варто мати свічку з преднізолоном (ректодельт). Цей препарат застосовується при спазмі бронхів, наприклад, при деяких ГРВІ, які можуть викликати такий різкий стан у діток, найчастіше вночі.
- Очні краплі з протимікробним компонентом (окомістин).
- Пастилки або спрей від болю в горлі.
Також не забувайте покласти до аптечки пластирі, бинт, електронний термометр, антисептик, ножиці.
Як же застосовувати усі ці препарати правильно? По-перше, уважно читайте інструкцію. Пам’ятайте, що дозування ліків для дітей розраховується в залежності від ваги, а не віку. А за уточненнями звертайтесь телефоном чи через месенджери до свого сімейного лікаря.
Чи мають в аптечці бути ліки, які вимагають рецепта? Як правило, до рецептурних препаратів не відносяться ліки першої необхідності, тому для відпустки вони не є необхідними. Винятком є специфічні ліки, які люди із хронічними захворювання отримують за рецептом свого сімейного лікаря чи вузького спеціаліста, – їхні препарати завжди мають бути поряд у достатній кількості на весь період поїздки.
Чи варто купляти антибіотики? Які? Як їх приймати? Якщо ви їдете у коротку поїздку, вам не потрібні антибіотики в аптечці, адже вони не є тими ліками, які можна призначити собі самому, тим більше у перші дні захворювання і без огляду лікаря. Проте, якщо ви маєте сімейного лікаря, якому довіряєте, та й самі відповідально ставитесь до свого здоров’я, ви можете звернутись до нього за роз’ясненнями, які антибіотики можна взяти із собою, а також домовитись, як ви зв’яжетесь з ним у разі необхідності, аби він міг запідозрити потребу в антибіотиках за клінічною картиною. Займатись самолікуванням цими препаратами категорично заборонено!