Як відрізнити грип від застуди: поради сімейного лікаря

Як часто ви чуєте від друзів чи самі кажете, коли захворіли, – нічого серйозного, просто у мене грип? А може, відчувши невелике підвищення температури та ломоту в м’язах, лякаєтесь, що це та сама інфекція, про епідемію якої стільки говорять щозими?

Хіба це не одна і та ж хвороба?

У світі існує більше 200 респіраторних вірусів – тих, що переважно вражають дихальну систему, і грип – лише один із них. Всі ці віруси надзвичайно мінливі, мають різні симптоми та в діагнозі звучать, як гостре респіраторне вірусне захворювання – ГРВІ.

Як правило, лікарі не визначають, який саме з вірусів спричинив хворобливий стан, адже це жодним чином не впливає на лікування і прогноз.

Чому навколо грипу стільки розмов

Основна і вагома відмінність грипу від інших респіраторних вірусів – у серйозності ускладнень, які можуть виникнути. ГРВІ при зниженому імунітеті може прогресувати в бактеріальне запалення приносових пазух (синусит, гайморит), вуха (отит), мигдаликів (тонзиліт), бронхів чи легень (бронхіт, пневмонія).

Ці ускладнення переважно добре лікуються адекватним призначенням антибіотиків під контролем лікаря та не лишають по собі наслідків.

У той же час, грип дуже швидко може спричинити серйозні ураження легень (вірусна пневмонія), нирок, серцево-судинної системи та інших органів. Частота ускладнень при грипі становить до 10-15%, а 5-7 людей з 1 000 хворих можуть померти.

Для кого грип є найзагрозливішим

Найбільш уразливі групи населення – діти до 5 років, люди похилого віку (65 років і старші), пацієнти з порушеннями імунітету (ВІЛ-інфковані люди, пацієнти з онкологією та ті, хто приймає імуносупресивну терапію). Населення, що має хронічні захворювання будь-яких систем, а також метаболічний синдром зі значно збільшеною вагою тіла.

До професійних груп ризику захворювання на грип слід віднести усіх, хто працює з людьми – лікарів, вчителів, працівників торгівлі, транспортних служб і так далі.

Як відрізнити грип від застуди

Як правило, грип має досить яскравий початок, що дозволяє лікарю запідозрити діагноз за скаргами.

Часто людина може точно вказати час початку хвороби – у неї стрімко підвищується температура тіла до 39-40 градусів, з’являється виражена ломота в тілі, біль в м’язах та горлі, сухий надсадний кашель, відчутна слабкість.

ГРВІ може мати схожі симптоми, але вони розвиваються поволі – протягом декількох годин або навіть днів. При застуді температура рідко перевищує 38-38.5 градусів, а загальний стан не настільки сильно порушений.

Якщо ви відчули різке виникнення описаних симптом, намагайтеся якомога швидше зателефонувати до свого сімейного лікаря, щоб потрапити на прийом для встановлення діагнозу та призначення плану лікування.

Як захиститися від грипу та застуди

Єдиним надійним способом профілактики грипу в наш час є вакцинація. Вірус мінливий і має безліч підтипів, проте науковці щороку створюють нову вакцину, дослідивши, які саме штампи будуть поширені у світі найближчого сезону.

Щеплення захистить більшість пацієнтів від захворювання, а у 20-30% зробить його перебіг суттєво легшим та допоможе запобігти ускладненням.

Що ж стосується профілактики ГРВІ (є додатковими методами для грипу). Перше – це провітрювання приміщень, особливо тих, де знаходиться багато людей.

Друге – миття рук і вмивання кілька разів на день та після контакту з явно хворою на ГРВІ людиною. Третє – щедре питво та різноманітне харчування, відпочинок.

У підсумку хотілося б нагадати, що і ГРВІ, і грип у наш час не мають бути загрозливими для життя хворобами. Це можливо лише за свідомого та відповідального ставлення до свого організму та виконання порад сімейного лікаря.

Масова вакцинація від грипу – це саме те, що створює колективний імунітет і найкраще захищає кожного з нас. Піклуйтесь про себе та будьте здорові!