✒️Матеріал підготовлено сімейним лікарем Марчук Поліною Костянтинівною
Цистит – це запалення слизової оболонки сечового міхура, яке спричиняє порушення сечовидільної функції. Викликає запалення умовно-патогенний мікробіотом у нижніх відділах кишківника та піхви у жінок.
Цистит у жінок розпочинається наступним чином: спочатку виникає запалення у піхві (кольпіт, бактеріальний вагіноз)➡️ порушується баланс мікрофлори➡️інфекція поступово потрапляє через уретру до сечового міхура➡️при ослабленому імунітеті починається запалення.
Причин циститу – безліч. Саме тому необхідно проконсультуватись з лікарем, адже тільки спеціаліст може детально оцінити ситуацію та призначити коректне лікування.
Симптоми та ознаки циститу залежать від гостроти процесу. Якщо цистит протікає активно, жінка відчуватиме:
🔹часте бажання сходити в туалет “по-маленькому”;
🔹дискомфорт або біль внизу живота;
🔹неприємні відчуття під час сечовипускання;
🔹підвищена температура;
🔹мутна сеча тощо.
Якщо запалення протікає хронічно, жінки частіше ходять до туалету. Дискомфорт відчувається тільки у періоди загострення.
👩🔬Як діагностувати цистит? Діагностується цистит по скаргах і симптомах, з якими особа звертається до лікаря. Додатково призначається:
– загальний аналіз крові;
– аналіз сечі;
– ультразвукове дослідження сечового міхура;
– бактеріологічний посів сечі;
– інколи цистоскопія;
– дослідження мікрофлори піхви;
– огляд на гінекологічному кріслі;
– в окремих випадках біопсія з дослідженням біоптату.
☝🏻Гінекологічний огляд необхідний, для того щоб виявити положення вивідної протоки уретри відносно піхви. А також, щоб виключити цистит, який виникає на фоні гінекологічних хвороб.
💊Методи лікування циститу. Медикаментозне лікування направлене на зменшення запалення в сечовому міхурі та покращення загального самопочуття. До нього відносять:
– антибіотикотерапію;
– спазмолітики;
– седативні ліки;
– сечогінні препарати.
Щоб гострий процес не перейшов у хронічний, лікування триває близько 3️⃣ тижнів. Додатково призначають фізіотерапію під контролем лікаря.
🙋🏼♀️Як профілактувати цистит?
– підтримуйте гігієну, особливо під час менструації;
– одягайте теплий одяг в холодну пору року;
– не сидіть на холодних поверхнях;
– відвідуйте гінеколога один раз на рік;
– використовуйте презервативи під час сексуальних контактів;
– не терпіть, коли хочете до туалету.
Якщо у вас виникає цистит одразу після сексуального контакту, важливо провести гігієнічні процедури до, та сходити в туалет після акту. Таким чином з порцією сечі вимивається деяка кількість мікроорганізмів, які викликають цистит.
Будьте здорові🤞🏻