Статтю підготував сімейний лікар Панов Сергій Вікторович

Вода, без сумніву, є однією з основ життя – мало кому в сучасному світі потрібно про це розповідати. Питання де дістати воду та як її очистити у воєнний час дуже актуальне, оскільки не всі мають можливість відкрити кран чи сходити в магазин.


Де можна знайти воду?:

1. Водонапірні вежі – вони не подають воду, якщо немає електрики, але вода в них є. Обговоріть можливість дістати воду з таких веж із органами місцевого самоврядування.

2. Системи опалення та водопостачання, бойлери, газові колонки – воду з них можна злити, але потрібно мати спеціальний інструмент і певні технічні навички.

3. Відкриті водойми. Якщо це річка, то краще брати воду з річища; якщо озеро, то не беріть воду безпосередньо з озера – краще викопайте ямку біля водойми та дочекайтесь поки ямка заповниться водою. Обов’язково переконайтеся, що відсутні фактори, які можуть забруднити воду або зробити її непридатною для пиття.

4. Пожежні частини мають резервуари технічної води та знають розташування водойм для її забору.

5. Старі холодильники без систем антизамерзання можуть містити в собі певну кількість льоду, який можна розтопити.

6. Криниці, свердловини у приватному секторі та бювети у містах. Обов’язково перевіряте таку воду на присутність факторів, які можуть забруднити воду або зробити її непридатною для пиття.

7. Пункти розливу привозної води – якщо є можливість, дізнайтеся через засоби масової інформації (сайт міської ради, наприклад) про підвезення води.


Як очистити воду???

1. Фільтрування в три етапи. На першому етапі треба відсіяти великі домішки (каміння, водорості, пісок) – для цього підійде шмат тканини (футболка), складений у декілька шарів та дрібний гравій, через який фільтруємо.

2. Фільтрування піском. На другому етапі фільтруємо дрібні домішки – для цього підійде той же шмат тканини та пісок, через який будемо фільтрувати.

3. Фільтрування вугіллям. На третьому етапі краще використати активоване вугілля. Якщо такої можливості немає, то багаття, чим більше, тим краще. Вугілля в такому випадку працює як сорбент.

При фільтруванні використовуємо той же шмат тканини та вугілля.
Метод фільтрування можна зробити одночасно багаторівневим, комбінуючи перший, другий та третій метод. Фільтруйте через триногу с паличок, на якій зафіксуйте 3 шари тканини: перший шар з гравієм, другий з піском, третій з вугіллям.

Також фільтрувати воду можна через пластикову пляшку, попередньо вирізавши у пляшки дно. Переверніть пляшку шийкою до низу та покладіть тканину. На цю тканинку по черзі викладайте вугілля – тканина – чистий пісок – тканина – гравій. Зафіксуйте краї тканини мотузкою чи скотчем і фільтруйте.

5. Відстоювання. Бажано використовувати прозору тару для відстоювання, щоб працював ще один метод очищення – освітлення. Також на етапі відстоювання можна додати у воду вироби зі срібла. Срібло не очищує воду, але допомагає їй залишатися свіжою довше. Відстоюватися вода повинна не менше трьох годин.

6. Освітлення☀️ – даний спосіб краще працює на відкритому повітрі у сонячну погоду. Суть методу полягає в тому, що ультрафіолетове випромінення вбиває шкідливі бактерії та віруси.

7. Таблетки для очищення води?. Вони є різні за діючою речовиною виробником та ефективністю, тому уважно читайте інструкцію.

8. Кип’ятіння – один із найпростіших і найнадійніших способів. Час кип’ятіння залежить від ступеня забруднення води, щонайменше 15 хвилин.


❗️Жоден з методів (у комбінації чи без) не гарантує, що вода стала абсолютно безпечною для вжитку.

Удачі та терпіння всім нам??