Вдячні за інформацію лікарю-педіатру Джуглі Іветті Олександрівні
Хвороба “Рука-нога-рот” ✋🏻🦶🏼👄- це клінічний синдром, спричинений групою ентеровірусів, найчастіше Коксакі А-16.
Клінічні прояви. Зазвичай це легке захворювання, з субфебрильною температурою (37,1-38,0 С) або без неї. Можуть виникати кашель, нежить, млявість, зниження апетиту, нудота, діарея.
Характерними проявами є висип на руках ✋🏻і ногах 🦶🏼у вигляді макуло-папульозних (плямисто-вузликових), везикулярних (міхурцевих) та/або пустульозних (міхурці, заповнені гноєм) уражень. Висип може виникати також на сідницях і паху. Ураження на руках і ногах зазвичай є ніжними, 3-7 мм пухирцями, частіше на долонях і підошвах. Везикули розсмоктуються приблизно через 1 тиждень.
Ротоглотка 👄запалена і містить розсіяні везикули на язиці, слизовій оболонці щік, задній частині глотки, піднебіння, ясен і/або губ. Везикули можуть виразкуватися, залишаючи неглибокі ураження з червоною облямівкою.
🔺Ускладнення – енцефаліт, гострий млявий параліч, міокардит, перикардит і шок, генералізований висип, біль, зневоднення та лущення долонь і підошов, оніхомадез (випадання нігтів).
Джерело інфекції – хвора людина, вірусоносій.
Механізм передачі – фекально-оральний, повітряно-краплинний (епідемічні спалахи), внутрішньоутробний.
Фактор передачі – вода, мухи, немиті руки (особливо після зміни підгузників інфікованої дитини), немиті продукти.
Сезонність – літо, осінь. Сприйнятливість висока.
Діагностика. Зазвичай хворобу “Рука-нога-рот” діагностують клінічно. Можна провести діагностику ПЛР🧬 до вірусу Коксакі з крові, калу, вмісту везикули, ротоглотки, ліквору (залежно від випадку захворювання).
🔶Лікування – підтримуюча терапія. Не існує специфічного противірусного препарату від ентеровірусів. При підвищенні температури більше 38,5 С – жарознижуючі препарати з розрахунку на масу тіла дитини. Підтримка водного балансу – рясне пиття. При болю у ротоглотці – парацетамол/ібупрофен з розрахунку на масу тіла. Для зняття свербежу – антигістамінні засоби. Догляд за шкірою – зволоження емолієнтами. Харчуватися їжею, яку можна безболісно ковтати при болю у горлі (у вигляді пюре і смузі).
🔴Ці рекомендації надані для ознайомлення. При наявності захворювання, звертайтеся до лікаря👩🏻⚕️, для оцінки ситуації та правильного розрахунку лікарських засобів.
Будьте здорові!