Що таке рак шийки матки?

Рак шийки матки — це онкологічне захворювання, що виникає зі змінених епітеліальних клітин шийки матки. Рак шийки матки з’являється з передракових станів.

Причини раку шийки матки.
Основними причинами виникнення РШМ є:
– вірус папіломи людини (ВПЛ). Їм інфікується більшість жінок, які ведуть статеве життя;
– початок статевого життя до 16 років;
– травми шийки матки під час пологів;
– куріння.
Найчастіше РШМ виявляється у жінок після 40 років.

Симптоми захворювання.
На жаль, найчастіше хвороба виявляється на 2-й і 3-й стадії, в уже запущеному стані. Ознаки запущеної стадії раку шийки матки може бути поява кров’яних виділень, особливо після статевого акту або між менструаціями. Разом з цим симптомом можуть з’являтися болі в спині та ногах, набряки ніг, кров у сечі.

Важливо!
Початкові стадії захворювання і передракові стани можуть протікати безсимптомно, але легко виявляються при гінекологічному огляді. Тому важливо регулярно проходити огляд лікарем-гінекологом.
Рання діагностика — запорука успішного лікування!

Для точної діагностики досвідчені лікарі акушери-гінекологи використовують цитологічне дослідження мазків з шийки матки, відеокольпоскопію, ПЛР діагностику і гістологічне дослідження тканини шийки матки. При необхідності проводиться ультразвукове дослідження, застосовуються рентгенологічні методи обстеження та магнітно-резонансна томографія.

Профілактика раку шийки матки.
Розрізняють первинну, вторинну і третинну профілактики раку шийки матки.
До заходів первинної профілактики відносяться:
– вакцинація дівчаток 9-13 років проти ВПЛ (вакцини найбільш ефективні, якщо вводяться до контакту з вірусом);
– санітарно-просвітні заходи;
– попередження про шкоду куріння;
– використання презервативів.
70% випадків РШМ у світі викликаються двома типами ВПЛ (16 і 18). У більшості країн, в тому числі й в Україні, використовуються дві вакцини, що попереджають 95% випадків інфікування обома типами ВПЛ. Одна із застосовуваних вакцин попереджає також зараження вірусами папіломи людини 6-го і 11-го типів, що викликають гострі кондиломи.

Вторинна профілактика містить:
– цитологічне дослідження;
– виявлення високоонкогенних видів ВПЛ;
– лікування запальних гінекологічних захворювань;
– лікування дисплазії шийки матки.
Важливо знати, що дисплазія шийки матки є проміжною стадією між нормальним станом шийки матки і раковим. Захворювання має легкий, середній і важкий ступені. Легкий і середній ступені дисплазії лікується гінекологами в умовах поліклініки та гінекологічних стаціонарів, а дисплазія тяжкого ступеня — в онкологічних диспансерах та стаціонарах. Своєчасне виявлення і лікування дисплазії шийки матки запобігає перехід захворювання до раку.

Під час третинної профілактики застосовується хірургічне лікування раку шийки матки, променева та хіміотерапія.
Будьте дуже уважними до стану свого жіночого здоров’я. Адже рак шийки матки краще попередити, ніж справлятися з наслідками нелегкого онкологічного лікування.

Пам’ятайте, жінкам з 18 років або з початку статевого життя необхідно проходити профілактичний огляд гінекологом не рідше 1 разу на рік.

Бережіть себе і будьте здорові!