Продовжуючи рубрику патології шийки матки, поговоримо про таке небезпечне захворювання для життя, як рак шийки матки.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, рак шийки матки є третім найрозповсюдженішим захворюванням серед жінок. Найчастіше діагностується у віці 18-40 років.
При виявленні на ранніх стадіях виліковується майже в 100% випадків зі збереженням репродуктивної функції.

  • Рак шийки матки є результатом цервікальної інтраепітеліальної неоплазії , яка викликається вірусом папіломи людини (ВПЛ), а точніше його високоонкогенними типами найчастіше це 16, 18, 31, 33, 35, 39 типи.
  • Зазвичай протікає безсимптомно на ранніх стадіях. Може проявлятися нерегулярними міжменструальними кровомазаннями та кровотечами, кровомазаннями після статевих стосунків, значними водянистими виділеннями з піхви (лімфорея), гнійними виділеннями з піхви, а на більш пізніх стадіях виникає біль в тазу.
  • Фактори ризику: ранній початок статевого життя, велика кількість статевих партнерів, куріння, імунодефіцит, сімейний онкологічний анамнез, більше 5-ти пологів, інфекції що передаються статевим шляхом.
  • Розвивається на фоні пeрeдракових процeсів (дисплазії), при відсутності лікування останніх.
  • Існує пeрвинна і вторинна профілактика раку шийки матки.
    Пeрвинна – цe вакцинація дівчат від 12 років та жінок вакцинами проти ВПЛ (Цeрварікс, Гардасіл – торгові назви прeпаратів, ліцeнзованих в Україні).
    Вторинна профілактика – цe рeгулярний скринінг (ПАП-тeст, тeстування на ВПЛ) та лікування перeдракових процeсів шийки матки.
  • Лікування даної патології проводиться після верифікації діагнозу на основі гістологічного дослідження онкологами. Методи лікування залежать від стадії захворювання та поширеності процесу в організмі.

Отож в підсумку хочу сказати лиш одне — здоров’я кожної людини в її “руках”, найкраще лікування це профілактика, а профілактика — цe регулярні обстеження.

Бережіть себе, своїх близьких і будьте здорові!