Вакцинація – найефективніший спосіб профілактики інфекційних захворювань.
У наших амбулаторіях проводиться планова вакцинація дітей і дорослих, вакцинація перед рейсами, робочими поїздками, подорожами.
До медичної послуги «вакцинація» входить: огляд лікаря, проведення маніпуляції, спостереження після введення вакцини, оформлення медичної документації.
Також лікарями амбулаторій проводиться складання індивідуальних планів вакцинації, підбір оптимальних комбінацій вакцин при порушенні календаря щеплень.
В амбулаторіях є можливість вакцинуватися бюджетними і комерційними вакцинами, організувати доставку рідкісних препаратів під замовлення. У разі відсутності необхідної вакцини ми формуємо лист очікування, займаємося пошуком і доставкою необхідної вакцини з подальшим інформуванням замовника про прибуття препарату.
Які вакцинації існують і чому ними не варто нехтувати:
Вакцини проти COVID-19 критично важливі для стримування пандемії у поєднанні з ефективним тестуванням та застережними заходами, що вже застосовуються.
Поки кілька перспективних вакцин-кандидаток досі перебувають на стадії розробки, деякі проходять стадію затвердження, і такі вакцини, як Pfizer/BioNTech, CoronaVac/Sinovac Biotech та Oxford-AstraZeneca уже схвалені для використання національними регуляторними органами окремих країн, гонка за безпечну та ефективну вакцину вступила у нову фазу.
Загроза для дітей, яку становить COVID-19, величезна і виходить далеко за межі безпосередніх фізичних наслідків захворювання. Оскільки карантинні обмеження тривають або вводяться знову, доступ дітей до базових медичних послуг може бути серйозно обмеженим. Скорочення рівня охоплення медичними послугами та можливий економічний спад загрожують здоров’ю та майбутньому цілого покоління дітей.
Відповідаємо на деякі найпоширеніші запитання щодо вакцин від COVID-19.
Цього року в Україну поставили 665 тисяч доз вакцини, повідомили в Міністерстві охорони здоров’я.
Зокрема це “Ваксігрип Тетра” (Франція), “Інфлувак” (Нідерланди) та “Джісі Флю” (Південна Корея).
Ці вакцини захищають від трьох і чотирьох штамів вірусу грипу.
Вакцинуватися можна і рекомендують будь-якою доступною вакциною з вищеназваних.
В Україні вакцинація від грипу не входить до державної програми, тобто щепитися доведеться своїм коштом.
”Можливість людей отримати щеплення від грипу обмежена кількістю доз вакцини, яка ввозиться на територію України. А кількість доз замовляється дистриб’ютором”, – пояснює імунолог Федір Лапій.
Водночас цього року Україна отримає на 150 тисяч доз вакцин більше, аніж попереднього.
Чому нам необхідна вакцинація?
Туберкульоз (ТБ) – тяжке загрозливе для життя інфекційне захворювання. Проявами захворювання можуть бути стомлюваність, кашель, підвищення температури та задишка. Туберкульоз зазвичай уражає легені, але також може уразити і інші органи, наприклад, лімфатичні вузли, кістки, суглоби та нирки. ТБ може викликати менінгіт (запалення оболонки головного та спинного мозку). ТБ може передаватися від людини людині через повітря при кашлі, через мокротиння при спльовуванні або чханні. ТБ до сьогодні є одним з найпопоширеніших захворювань. В Україні щорічно реєструється близько 30000 – 35000 нових випадків ТБ і більше 7000 смертей від цієї хвороби.
Що таке вакцина БЦЖ?
БЦЖ (бацила Кальметта-Герена) – жива вакцина, призначена для захисту немовлят і дітей молодшого віку проти найбільш важких форм ТБ, таких як туберкульозний менінгіт та міліарний (поширений, генералізований) туберкульоз. БЦЖ застосовують у багатьох країнах з високою поширеністю ТБ для захисту дітей від цих форм туберкульозу.
Хто і коли має пройти щеплення вакциною БЦЖ?
Діти повинні отримати 1 дозу вакцини БЦЖ на 3-5 день після народження. Це рекомендований вік для вакцинації, однак діти старше 5 днів також можуть бути вакциновані, якщо раніше вони не були щеплені.
Наскільки ефективна вакцина БЦЖ?
Хоча вакцинація БЦЖ не є ефективною проти всіх форм туберкульозу, вона попереджає розвиток важких форм дитячого ТБ. Саме тому БЦЖ рекомендована для дітей в Україні
Види вакцини проти поліомієліту
Застосовується два основних види поліомієлітної вакцини: жива поліомієлітна вакцина (ОПВ) та інактивована (ІПВ). Перша містить у собі штучно ослаблені та змінені живі віруси поліомієліту. Ця вакцина випускається у вигляді пероральних крапель (краплі проти поліомієліту)
Друга вакцина у своєму складі має убиті віруси поліомієліту та вводиться вона ін’єкційно, за допомогою уколу в стегно.
І та й інша вакцини містять у собі всі наявні типи вірусу поліомієліту, яких налічується три. Що важливо знати, так це те, що введення вакцини проти поліомієліту можна комбінувати із введенням будь-яких інших вакцин, за винятком щеплення БЦЖ.
Якщо в сім’ї дитини є ВІЛ-інфіковані або люди з протипоказаннями до введення живих вакцин, для того, щоб виключити ймовірність розвитку поліомієліту у них, дитині вводять тільки ІПВ.
У нашій країні для перших двох щеплень проти поліомієліту використовується ІПВ, а всі наступні робляться за допомогою ОПВ. Останні чотири рази поліомієлітну вакцину можна поєднати з щепленням проти дифтерії, правця та / або коклюшу.
Чим відрізняються ІПВ та ОПВ? Процес вакцинації ІПВ та ОПВ
Щеплення ОПВ що це?
ОПВ – це жива вакцина проти поліомієліту, яка складається з ослаблених штамів від одного до трьох типів поліовірусу. Випускається у формі крапель проти поліомієліту для приймання всередину.
Куди роблять щеплення ОПВ? Воно вводиться шляхом закапування вакцини на лімфоїдну тканину горлянки або поверхню піднебінних мигдалин. Перший варіант підходить для немовлят, другий – для дітей старшого віку. Краплі поліомієліту вводять за допомогою шприца без голки – 2 або 4 краплі (залежить від концентрації вакцини).
Дуже важливо закапати вакцину точно в ці зони, адже на них немає смакових рецепторів і дитина не відчує гірко-солоний смак вакцини, який провокує рясну слинотечу. При неправильному закапуванні препарату дитина може проковтнути вакцину зі слиною, через що вона зруйнується в шлунку та не матиме жодного впливу.
Якщо після закапування вакцини дитина відригнула, її вводять повторно. Якщо все повторилося знову, введення вакцини відкладають на термін у півтора місяця. Пам’ятайте, що після введення ОПВ дитину не можна годувати та поїти цілу годину.
Після введення ОПВ, протягом місяця вона залишається в кишківнику дитини, забезпечуючи йому фактично такий же імунітет, як і той, який розвивається в разі, якщо людина перехворіла на хворобу.
Так, на слизовій кишківника та в крові дитини утворюються специфічні антитіла, які захищають організм від проникнення «дикого» вірусу, відбувається формування клітинного імунітету, завдяки якому віруси, що потрапили в організм, ефективно розпізнаються та знищуються спеціальними захисними клітинами.
Також ОПВ активізує продукцію інтерферону в організмі – природного антивірусу, який дозволяє організму ефективніше захищатися від грипу та інших ГРЗ.
Мінусом щеплення ОПВ є те, що в кількох випадках (1: 250 000) воно може спровокувати виникнення у дитини так званого вакциноасоційованого поліомієліту (ВАП). Сприятливими факторами до цього є наявність у дитини вроджених патологій шлунково-кишкового тракту, а також станів, що характеризуються імунодефіцитом.
Чи можна замінити ОПВ на ІПВ? Якщо дитина перенесла ВАП, подальшу вакцинацію проти поліомієліту проводять, використовуючи тільки інактивовану вакцину.
Якщо ви цікавитеся в якому вигляді буде вакцина проти поліомієліту: краплі або укол? Щеплення ОПВ буде у вигляді крапель, а ІПВ – уколу.
Щеплення ІПВ
Інактивована вакцина проти поліомієліту (ІПВ) складається з інактивованих (убитих) штамів усіх трьох типів поліовірусу.
Куди роблять щеплення проти поліомієліту? Інактивована вакцина вводиться ін’єкційно в область стегна, область під лопаткою або в плече. Після її введення в крові дитини утворюються специфічні антитіла. Але на слизовій кишківника їх формування не відбувається, як і не відбувається утворення клітинного імунітету до вірусу.
Попри цей недолік, при введенні інактивованої вакцини не буває випадків розвитку ВАП.
Що таке дифтерія і чим вона небезпечна?
Це інфекційне захворювання, викликане дифтерійною бактерією, що передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, що руйнує тканини дихальної системи. Токсин також може потрапити у кров і вразити серце, нирки і нервову систему.
Під час епідемії дифтерії в Україні у 90-х роках захворіло майже 20 тисяч людей, 696 з них померли. Аби зупинити епідемію, українців терміново вакцинували від цього захворювання.
На приватному ринку нині є вакцини французького і бельгійського виробника. Але якщо індійські і болгарська вакцини від дифтерії надаються безкоштовно і дітям, і дорослим, то французьку чи бельгійську слід купити за власний рахунок.
Гексаксим (Франція) – шестикомпонентна вакцина від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, гепатиту і ХІБ-інфекції.
Пентаксим (Франція) – п’ятикомпонентна (дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, ХІБ-інфекція).
Вартість цих вакцин у приватних кабінетах щеплень становить 1200-1400 грн. У цю ціну входить і огляд лікаря перед щепленням.
Тетраксим (Франція) – чотирикомпонентна (дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт). Вартість – приблизно 1020-1265 грн.
Інфанрікс IПВ (Бельгія) – чотирикомпонетна (дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт). Її вартість зі щепленням – орієнтовно 1500 – 1750 грн.
Бустрікс (Бельгія) – трикомпонетна ( дифтерія, правець, кашлюк). Нею можна щепити дітей від чотирьох років. Її вартість разом зі щепленням – 750- 975 грн.