Літо – це не лише чудова пора для вечірніх прогулянок та пляжного відпочинку . Влітку також дуже активним та небезпечним є сонячне проміння. Воно наражає дорослих та дітей на ризик перегрітися та отримати тепловий удар.
Лікар-педіатр нашого відділення у Ніжині, Климок Наталія Федорівна, розповідає про ознаки теплового та сонячного удару у дітей та алгоритм дій у такому випадку.
При тепловому та сонячному ударах причиною патологічних змін в організмі дитини є порушення терморегуляції, яка виникає внаслідок впливу сонячних променів, високої або низької вологості повітря, фізичного навантаження при високій температурі навколишнього середовища.
Сонячний та тепловий удар у дітей проявляється зазвичай через 6-8 годин після перебування на сонці або в жаркому приміщенні, але можливо і раніше.
У такому разі виникає:
– млявість;
– нездужання;
– почервоніння обличчя;
– нудота;
– блювання;
– головний біль;
– прискорене серцебиття;
– задишка;
– потемніння в очах;
– підвищується температури тіла.
До цього переліку можуть приєднатися галюцинації, марення, порушення ритму серця. Якщо причини не усунені, настає втрата свідомості, що супроводжується блідістю і синюшністю шкіри. Шкіра стає холодною на дотик, покривається липким потом. Виникає загроза життю дитини.
У немовлят, у порівнянні з дітьми старшого віку, і менш тривале перебування на сонці може викликати сонячний удар. При цьому раптово з’являються прогресуюча сонливість або млявість, дитина вередує, плаче, відмовляється від їжі, температура тіла підвищується до 39°С або 40°С, до симптомів додається нудота, блювання, іноді понос. Через кілька годин можуть початися судоми. Дитина може втратити свідомість та навіть впасти у кому.
Дитині з ознаками теплового або сонячного удару необхідно негайно викликати карету швидкої допомоги. Дитину перенести в затінок або прохолодне місце, роздягнути. Якщо малюк у свідомості, давайте йому пити маленькими ковтками охолоджену кип’ячену воду. При високій температурі тіла оберніть голову дитини мокрим рушником, обдувайте або обмахуйте її, протріть тіло губкою, змоченою прохолодною водою, особливо там, де судини знаходяться найближче до шкіри (шия, пахви, ліктьові згини, пахові області, підколінні ямки) або оберніть вологим простирадлом.