Вагітність: Поради сімейного лікаря Марини Кондрусенко

Що потрібно знати про планування вагітності?

Вагітність — особливий стан жінки, до якого необхідно підготуватися. Допоможе в цьому завчасне планування вагітності.

Чим здоровішими будуть майбутні батьки перед зачаттям, тим вища ймовірність, що вагітність буде проходити нормально, та на світ з’явиться здорова дитина.

Підготовка до вагітності починається з консультації лікаря-гінеколога або репродуктолога. Він проведе класичний огляд на гінекологічному кріслі і призначить ряд аналізів.

 Які потрібно здати аналізи перед плануванням вагітності:

  1.  Лабораторні дослідження крові, сечі і мазків з піхви або цервікального каналу дозволять виявити приховані інфекції та запальні процеси, що протікають безсимптомно.
  2. На ТОРЧ-інфекції. Це комплексне обстеження, яке дозволяє виявити присутність або відсутність антитіл до краснухи, деяких статевих інфекцій, герпесу і цитомегаловірусу. Набагато простіше зробити щеплення від краснухи до зачаття, ніж потім 9 місяців непокоїтись про можливі наслідки, уникаючи контакту з дітьми.
  3. На рівень йоду в організмі. Нестача цього мікроелемента може спровокувати відставання у внутрішньоутробному розвитку малюка і, як наслідок – народження хворої дитини. Достатньо протягом 3 місяців приймати специфічні препарати з високим вмістом йоду, і зазначена проблема зникне.
  4. На приховані інфекції і запальні процеси. Жінки відвідують гінеколога тільки за наявності симптомів якоїсь патології. Але «хитрість» прихованих інфекцій в тому, що найчастіше вони виявляються вже під час виношування дитини. Результат – народження дитини з дефектами, вадами у фізичному чи розумовому розвитку.
  5. На   дослідження щитовидної залози, з’ясовуючи рівень ТТГ. Цей гормон відповідає за нормальну роботу репродуктивної системи жінки, збереження вагітності і чітку роботу всіх органів і систем. ТТГ при плануванні вагітності – один з найважливіших показників для зачаття і народження дитини.

Жінка повинна розуміти, що планування вагітності – це робота двох партнерів.

Тому лікарі наполягають на обстеженні майбутнього батька.  

По-перше, потрібно переконатися в тому, що репродуктивна система чоловіка працює в межах норми, сперматозоїди в еякуляті життєздатні і не мають відхилень у морфологічній будові. Для цього робиться спермографія.

По-друге, в організмі партнера також можуть бути приховані патології, запальні або інфекційні процеси, які негативно впливають на якість сперми.

Які призначення можуть надавати лікарі при плануванні вагітності.

Жінці потрібно буде пройти повне лікування при виявленні будь-якого патологічного процесу. Крім того, лікар порекомендує пацієнтці вилікувати карієс зубів, позбавитися від проблем з хронічним запаленням мигдаликів (тонзиліт), пройти курс лікування хронічного риніту будь-якого походження (алергічного або інфекційного). Але навіть якщо майбутня мама абсолютно здорова, лікар призначить їй курс вітамінотерапії.

Вітамін Е при плануванні вагітності і виношуванні малюка – найважливіший. Його приймають протягом 2-4 місяців.. Вітамін Е нормалізує й стабілізує менструальний цикл, приводить в норму овуляційні процеси, робить більш активною яйцеклітину.

Другий за значенням і важливістю препарат – фолієва кислота, яка допоможе завагітніти і правильно сформувати внутрішні органи і системи плоду. При настанні зачаття препарат у більшості випадків відміняється.

Вітамінні комплекси в якості профілактики зміцнюють організм, підвищують імунітет, покращують обмінні процеси. Які вітаміни пити при плануванні вагітності жінці й чоловіку, їх дозування і тривалість курсу визначає лікар-гінеколог.

Дієта при плануванні вагітності.

Вкрай важливо майбутнім батькам переглянути свій спосіб життя. Це стосується не тільки відмови від алкоголю, але й корекції раціону харчування. Їжа повинна бути ситною, поживною і неважкою. Поради дієтологів:

  • щодня випивати не менше півтора літра чистої води;
  • сніданок і обід мають бути поживними і ситними, а вечеря – легкою (свіжі овочі, фрукти або стакан кефіру);
  • їжа повинна бути різноманітною, щоб організм отримував достатню кількість мікроелементів.

Тільки грамотний підхід до планування вагітності, регулярні консультації з лікарями і перевірка власного здоров’я дадуть бажаний результат!