Як зменшити біль після сонячного опіку? Які методи лікування при цьому використовувати? І чому найкращий спосіб зберегти своє здоров’я – не засмагати? На ці та інші питання відповість Соболєва Тетяна, лікар загальної практики у медичному центрі “Мій Лікар”.
Чи будь-яка засмага шкідлива?
Так. За даними онкодерматологів, будь-яка засмага є шкідливою, адже збільшує ризик розвитку різних видів раку шкіри, викликає фотостаріння шкіри та призводить до опіків. Тому чим світліший колір шкіри – тим менше часу можна знаходитись під відкритими сонячними променями.
Краще засмагати в солярії?
Ні. Солярій не безпечніший за засмагу під прямим сонцем. Люди, які коли-небудь відвідували солярій, мають на 71% більший ризик розвитку раку шкіри. А у людей, які вперше позасмагали у солярії до 35 років, ризик ще вищий.
Як виникає сонячний опік?
Сонячний опік за своїм механізмом дещо схожий на звичайний термічний опік. Його викликає ультрафіолетове випромінювання типу “А”, яке потрапляє на шкіру та утворює тепло. Через сильний тепловий вплив, в свою чергу, починається запальний процес.
Організм за допомогою меланіну захищає нас від ультрафіолету і перетворює промені в тепло. Але коли отримана доза сонячного випромінювання перевищена, виникає пошкодження клітин епідермісу та дерми. Організм може це компенсувати та “відремонтувати” усі клітинки. Якщо ж йому це не вдається, виникає запалення.
Опік – це реакція на подразник у вигляді запалення і набряку; процес вивільнення вільних радикалів, що руйнують колаген та еластин.
Такі постійні порушення можуть з часом призвести до утворення атипових клітин.
Загалом існує чотири типи опіків, але на сонці людина зазвичай може отримати опік першого ступеня (характерне почервоніння, набряк, незначний біль) та другого ступеня (супроводжується утворенням пухирів).
Як уникнути сонячних опіків?
Найпростіший спосіб – просто не засмагати або не перебувати довго під прямим сонячним промінням.
Іншим ефективним способом захисту від сонячного проміння є одяг. Тканина має бути натуральною, темного кольору. Те, що світлий одяг відбиває сонячне проміння, – міф.
Найголовніше – щоб одяг не пропускав сонячні промені. Це можна перевірити, якщо піднести річ до сонця. Вчені кажуть, що найменше сонячних променів пропускає тканина темно-синього та червоного кольорів. Також варто використовувати головні убори, які прикриватимуть обличчя та шию: їхні поля мають бути не меншими за сім з половиною сантиметрів.
Важливо не перебувати на пляжі у період, коли сонце найактивніше – від 10:00 до 16:00.
За 15 хвилин до того, як вийти на сонце, потрібно наносити на шкіру сонцезахисний крем з SPF 30 та більше. Не забувайте поновлювати засіб кожні 2 години – це максимальний час захисту, який забезпечують різні виробники. Достатня кількість крему теж важлива. Це має бути приблизно одна чайна ложка на кожну ділянку тіла: обличчя та шия, рука, нога та інші.
Сонячних Вам днів! Залишайтеся здоровими!